FAQ - Do Spraw Technicznych

Azazell

FAQ do spraw Technicznych - stworzony został aby nie było bałaganu na forum civ.org. Myślę że powinien być zrozumiały i przejrzysty dla osób które szukają wskazówek dla lepszego działania gry Civ4.

Jeśli ktoś ma problem którego nie ma tutaj rozwiązanego albo z jakimś innym problemem to proszę pisać do mnie na PM (Private Messages) ewentualnie na Gadu Gadu (2236860) albo na mojego mejla azazell.civ@gmail.com

Prośba do osób które mają wersje nielegalne gry podstawowej oraz dodatku Warlords - Proszę nie pisać na forum ani tym bardziej kontaktować się ze mną, jeśli posiadacie pirackie wersje gry. A Dlaczego? .. dlatego, że często ostatnio gracze piszą na forach lub mi na GG , że mają problem z crackiem lub gra po 10 turach się wyłącza lub inny błąd który powstaje u osób posiadających piracką wersje.

Jeśli ktoś nie będzie tego przestrzegał to będe od razu kasował post lub wiadomość .. a nawet banem !

------------------------------------------------------

WYMAGANIA

Wymagania Minimalne:
1.2 GHz Intel Pentium 4 / AMD Athlon
(1.8 - 2.0 GHz Celeron lub Sempron)
256MB RAM
Karta Graficzna 64mb z obsługą T&L (Geforce 4, Radeon 9000)
Karta Dźwiękowa kompatybilna z DirectX 7
Napęd DVD-ROM, ewentualnie CD-ROM ( Dla wersji Amerykańskiej)
2 GB wolnego miejsca na twardym dysku
DirectX 9.0c

Wymagania Zalecane:
3.0 GHz Intel Pentium 4 / AMD Athlon 64, Barton
1 GB RAM
Karta Graficzna 256mb (Geforce 6800, Ati 9800, X800) z obsługą pixel/vertex shaders
Karta Dźwiękowa Kompatybilna z DirectX 7
Napęd DVD-ROM, ewentualnie CD-ROM ( Dla wersji Amerykańskiej)
5 GB wolnego miejsca na twardym dysku
DirectX 9.0c

To są wymagania na dzień dzisiejszy ale mogą ulec zmianie, ponieważ Take 2 będzie próbował zoptymilizować grę aby płynniej działała przez wydawanie nowszych łatek. Wiemy dobrze że gra została źle zoptymilizowana i dlatego wymagania zalecane wyglądają koszmarnie.

Gra Civilization IV wykorzystuje Pixel/Vertex Shaders v1.0


------------------------------------------------------------------------------------------------------
...:::PROBLEMY Z PODSTAWOWĄ WERSJĄ GRY CIVILIZATION IV:::...
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do końca zostało 10 tur

Ta informacja pojawia się gdy brak nam oryginalnej wersji gry.

Jak usunąć ten problem:
Trzeba zakupić oryginał !

Błąd pliku binkw32.dll
Podczas uruchomienia gry wyskakuje błąd z komunikatem:
"Błąd w blibliotece binkw32.dll"

Jak Usunąć problem?
Zainstaluj Service Pack 2 do systemu windows XP, a jeśli go masz to
trzeba odinstalować całkowicie grę i usunąć foldery .. a następnie zainstalować pononwnie

Brak niektórych elementów w grze!!!
To ostatnio bardzo znany błąd. Zdarza się, że podczas gry nie ma wioski plemiennej lub surowców albo innych elementów na mapie.. ale jak najedziemy kursorem myszki to pisze że w tym miejscu powinien być dany element...

Jak usunąć ten problem?
- Przeinstaluj grę całkowicie.
- Wgraj starsze sterowniki do karty graficznej.
( ATI - 4.10 lub 4.12 a do Geforce polecam 45.23 lub 5X.XX )
- jeśli te dwie metody nie pomogły to widocznie masz wersje ripowaną z internetu ściąganą z P2P, więc musisz zdobyć originał.

Błędy przy uruchomieniu gry
"Failed to Initialize Renderer" - błąd dla osób posiadających karty ATI i należy zainstalować któryś patch 1.09, 1.52 albo jeśli ktoś niechce instalować łatki musi zrobić tak jak opisano na tej stronie

"XML error" - trzeba zainstalować najnowszy sterownik do karty muzycznej. Gdyby to nic nie dało to należy wykonać jedno z dwóch czynności: stworzyć nowego uzytkownika i zalogować się na niego lub zaktualizować język XML na stronie Microsoftu

"FATAL_ERROR .... \NiDX9Renderer\NiDX9RenderedtextureData\... - jeśli pojawia się ten błąd przy uruchomieniu gry to widać że jest to wina bibliotek Directa X.. Należy odinstalowac calkowicie gre.. zrobić reset.. ponownie zainstalować i w dodatku zainstalować jeszcze raz Direct X z płytki od gry i zrobić ponownie reset i będzie działać ..
Też się może pojawić błąd "Runtime Error! ..Miscrosoft Visual C++ Runtime Library" - to należy zrobić tak samo jak w przypadku wyżej opisanego błędu bo to też jest błąd złej wersji Direct X

Przy uruchomieniu gry wyskakuje komunikat: "Nie można odznaleźć właściwego dysku DVD. Włóż właściwy dysk i uruchom ponownie program"
Wnioskuje że poprostu masz piracką wersje gry. Musisz kupić originalną wersje.
Posiadacze originalnej wersji gry także mogą mieć ten dziwny komunikat należy usunąć zbędne programy (które są zresztą nielegalne !! ) typu SafeDisc 4 Blocker, SafeDisc 4 Hider, Antiblaxx, StarForce Nightmare, Virtual CD Hide SecureRom7 Stop - te programy powodują ten błąd.. najlepiej odinstalować to wszystko i może ewentualnie zostać sam Daemon Tools i Alcohol 120%

Gra działa za wolno !
Największa wada gry Civ 4 to niestety źle zoptymilizowany kod. Jak narazie Take 2 nie wypuściła żadnej łatki która spowoduje że gra będzie chodziła bez zarzutu i musimy sami sobie jakoś radzić więc spróbuje wypisać sposoby na szybsze działanie gry.
Najlepszy sposób na najszybsze działanie gry to dobra konfiguracja systemowa i sprzętowa.

Jeśli ktoś posiada karte graficzną firmy ATI z serii między 7500 - 9700 polecam zainstalowanie sterowników ATI CATALYST 4.10 lub 4.12 .. Na nowszych strasznie mała jest liczba klatek.
A dla kart ATI z serii 9800 - X1800 polecam zainstalowanie najnowszych czyli chyba 5.10 lub 5.11.
Jeśli posiadacie karte firmy NVIDIA to polecam zainstalować najnowsze sterowniki ze strony nvidii o numerach bodajże 81.XX.

Civ 4 ma to do siebie że ma problemy z płynnością gdy za bardzo zabrudzony jest system. Polecam się pomęczyć i zrobić format dysku. Zainstalować na nowo system i nie instalować żadnych firewallów ani programów ktore bardzo zżerają procesor oraz pamięć jakim np jest program Norton System Works z Antyvirusem. System Musi być czyściutki i wszelakie antyvirusy wyłączać.

Porady dotyczące płynniejszej gry
- po z formatowaniu należy zainstalować direct X z krążka gry Civ4 a jeśli niechcesz formatować to zrób defragmentacji za pomocą programu Diskeeper
- proszę zainstalować najnowsze sterowniki do płyty głównej i karty dzwiękowej
- zainstalować originalne sterowniki do grafiki z płytki otrzymanej przy zakupie karty albo zainstalować sterowniki które wyżej podałem
- ustawić w opcji grafiki w grze na low detal i po wyłączać wszelkie opcje graficzne i animacje
- wyłączyć Antyaliasing ( w grze i w opcji grafiki w windowsie )
- wejść do katalogu C:\Program Files\Firaxis Games\Sid Meier's Civilization 4\ folder i otworzyć "_Civ4Config" (.ini file) i zmienić parametry:
AllowScreenShots = 0
SyncInput = 1
D3D9Query = 1
LoggingEnabled = 1
Ponoć ta Metoda pomaga. Jeśli jednak gra chodziła by tak samo to można łatwo odmienić te parametry
- Także powolne działanie gry może być przyczyną zbyt małej ilości pamięci więc należy przejść poniżej do "problemów z pamięcią"

Niebieskie ekrany i Restartowanie się komputera w czasie gry
Gdy restartuje się komputer lub pojawiają się "Niebieskie Ekrany" to ciężko ustalić co powoduje te błędy oraz jak je naprawić. Najlepiej podczas grania włączyć program typu Everest lub inny program służący do monitorowania temperatury sprzętu. Najczęściej leży tu wina zasilacza w komputerze. Gra Civ 4 strasznie obciąża sprzęt począwszy od procesora, pamięci ram, karty graficznej i dysku twardego a kończąc na zasilaczu. Także mogą być winne zawieszania się gry złe sterowniki do karty graficznej oraz do płyty głównej należy przetestować różne sterowniki zaczynając od originalnych zamieszczonych na płytce kończąc na najnowszych. Nie można ustalić szczegółowo bo niestety gra chodzi inaczej na każdym sprzęcie. (Ja osobiście miałem problem z restartowaniem się gry pod XP bo wina leżała po stronie sterownika do karty graficznej z 5.10 przeszedłem na 4.12 i jest spokój).

O to kilka porad, które mogą pomóc naprawić te błędy:
- zainstalować nowy patch 1.09 lub nowszy
- zainstalować łatke "Memory Fix by Harkonnen"
- zaktualizować bios do płyty głównej
- przyda się wyczyszczenie systemu z wirusów, adware, trojanow czy spamów
- zwiększyć ilości wolnego miejsca na partycji systemowej (Min. - 3gb)
- nie używać w czasie gry zbyt dużą ilość programów. Przy niektórych gra działa normalnie a przy innych zawiesza się sama gra i na dodatek program
- odinstalować program STYLE XP (którym można zmieniac wygląd windowsa)
Powoduje restartowanie się komputera!
- zrobić formata i na now zainstalować system
- polecam granie w okienku co bardziej stabilizuje gre przed restartowaniem
- jeśli masz z 256 ram, dysk twardy na obrotach 5400 to warto zmienić sprzęt (jak wspominałem gra strasznie obciąża sprzęt)

Problem ze Pamięcią w grze
Jeśli mamy mało ramu i gra wychodzi do windowsa z komunikatem że mamy za mało wirtualnej pamięci. Także widać że gra zabiera bardzo dużo pamięci sprawdzając procesy po naciśnięciu ctrl+alt+del to należy zainstalować najnowszą łatke "Memory Fix by Harkonnen". Jest to łatka stworzona przez gracza który znalazł sposób na błędy z pamięcią.
2